Kategorie
usługi kurierskie

Czego nie możesz wysłać kurierem

Klienci, korzystający z usług firm kurierskich próbowali wysłać za ich pośrednictwem bardzo różne towary. O tych przypadkach krążą już wśród kurierów legendy, ponieważ wyobraźnia ludzi na prawdę nie zna granic. A swoją drogą, kłania sie nieznajomość zasad i refguł jakimi kierują się firmy kurierskie. Zanim zdecydujesz się wysłać paczkę kurierem ups warto sprawdzić co co wolno a co nie. Ewentualnie przeczytaj nasz krótki poradnik.

Kurierom,bez względu na to czy jest to kurier ups czy kurier z innej firmy nie wolno przewozić towarów ogólnie zakazanych. Regulują to przepisy prawa, a do towarów tych należą: zwierzęta, materiały wybuchowe i niebezpieczne, broń, czy tropikalne rośliny.

Oczywiście kurier ups nie ma możliwości skontrolowania zawartości paczki. By to zrobić musiałby ją otworzyć i sprawdzić co jest w środku. Wiązałoby się to z koniecznością ponownego jej pakowania przez klienta. Poza tym nikt nie chciałby żeby obca osoba, jaką niewątpliwie jest kurier oglądała zawartość jego paczki, zwłaszcza że często wysyłamy różnego rodzaju rzeczy osobiste. Dlatego w kwestii zawartości paczki kurier polega wyłącznie na deklaracjach klientów. Jeśli jednak kurier nabiera podejrzeń, że paczka może zawierać zakazane towary może odmówić jej przyjęcia od nadawcy i dalszego transportu.

A co jeśli okaże się, że mimo zapewnień, że nie są to towary zakazane okaże się, że dana osoba wysłała któryś z produktów z powyższej listy? Wówczas grożą jej sankcje prawne i finansowe.

Dlatego warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi i listą zakazanych towarów:

 • alkohol i inne produkty płynne, ich przewożenie grozi rozbiciem butelki w trakcie transportu i rozlaniem zawartości
  – rzeczy mające bardzo dużą wartość – antyki, zabytkowe meble, obrazy czy rzeźby, wiele firm kurierskich nie podejmuje się ransportu ze wzgledu na obawy uszkodzenia towaru w trakcie podrózy
  – materiały łatwopalne – ze względów bezpieczeństwa kurier ups i kurierzy innych firm nie mogą przewozić tego typu substancji
  – zwierzęta i inne organizmy żywe lub martwe, również znajdują się na liście towarów zakazanych, podobnie jak ludzkei prochy czy szczątki
  – żywność, z terminem świeżości krótszym niż 7 dni
  – oprócz tego kurierzy mogą odmówić przewozu: kamizelek kuloodpornych, leków, poduszek powietrznych, kuponów loteryjnych itp. Zanim zamówisz kuriera ups – sprawdź jakie zasady regulują pracę danej firmy kurierskiej.